Menü Kapat

Uzmanlar uyarıyor: Ankara da susuzluk riskiyle karşı karşıya

Uzmanlar uyarıyor: Ankara da susuzluk riskiyle karşı karşıya

Dünyayı etkileyen iklim değişikliği ülkemizi de kasıp kavuruyor. Uzun süren kurak dönemler son yılların en büyük sorunları arasında. Uzmanlar yaşanan bu durumların kuraklık nedeniyle olduğuna ve önümüzdeki yıllarda durumun daha da kötüye gideceğine dikkat çekiyor.

Son yıllarda su sorunları üzerine araştırmalar yapan kurumlar ve üniversiteler hep aynı soruna dikkat çekiyor. İklim değişikliği ile dünyada su kaynakları giderek kuruyor. Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (WWF), son yayınladığı raporda Türkiye’nin ve ülkemizin büyük illerinin de yer aldığı coğrafyada susuzluk riskinin kapıda olduğunu söyledi. Başta Ankara olmak üzere kalabalık kentlerimizde su sorunları başlayacak.

ANKARA KIRMIZI ALARM VERİYOR

WWF-Türkiye Tatlı Su ve Sulak Alan Program Müdürü Eren Atak, kurumun yaptığı değerlendirmelere göre dünyada susuzluk riski ile karşı karşıya olan 10 adet bölge olduğunu ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin büyük şehirlerinin de bu kapsamında ilk 10 sırada olduğunu belirtti.

Ülkemizde tatlı su kaynağı olan 25 nehir havzasının sadece 9’unda risk olmadığını belirten Atak, , Marmara ve Küçük Menderes havzalarının “kesin kıtlık”; Gediz, Burdur, Asi nehri havzalarının “kıtlık”; Meriç-Ergene, Büyük Menderes, Konya Kapalı havzalarının ise “su stresi” yaşayan havzalar olduğunu belirtti.

AZALAN SU TEMİZ KALAMIYOR

Büyükşehirlerimizde tarımsal ve içme suyu konusunda risk başladığı aşikar. Kuraklık ile birlikte gelen su sorunları bir çoğumuzu doğrudan etkiliyor. 2050 yılında büyük su sorunları yaşanacağı aşikar. Fakat o yıllar gelmeden dahi, şimdiden çeşmelerimizde akan su da alarm veriyor. Ankara’da musluk suyu uzun zamandır yağış olmaması nedeniyle adeta alarm veriyor. Musluğu açanlar suyu içmekte dahi zorlanmaya başladı. Kokusu ve tadı ile insanlar artık çeşmeden akan suyun sağlığa yararlı olduğuna inanmıyor.

HEM TASARRUF HEM TEMİZLİK: ANKARA SU ARITMA CİHAZI ARIYOR

Sorunun farkında olan bir çok vatandaşımız su arıtma cihazı arayışına girdi bile. Ankara geneli su arıtma cihazı arayanlar artık çeşmeden akan suya güvenmiyor ve değişim istiyor. Su sorunlarına karşın artık insanların heba edecek tek damla suyu bulunmuyor.

Ankara su arıtma cihazı sizler için hem su tasarrufu, hem de içilebilir temiz su sağlıyor. Su arıtma cihazları içerisindeki filtreler ile suyu zararlı maddelerden arındırıyor. Ayrıca tasarruflu yapısı ile çeşmenin aksine su tasarrufu sağlıyor.

Siz de şimdi evinize bir su arıtma cihazı taktırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

METROPOL SU ARITMA SİSTEMLERİ: 0312-332-43-11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir